شنبه 02 بهمن 1400

اطلاعیه شماره شصت و هفت


اطـلاعیـه شمـاره شصـت  و هفـت
 
به پیشواز گفتمان دموکراتیک و تمرین دموکراسی مدنی

 تاریخ میهن مان در گذار از جامعه سنتی سال هاست در تقابل با مدرنیته غربی برای احیای تمدن شرقی نوین در چالش می باشد. این ضرورت ملی اجتماعی از انقلاب مشروطه آغاز گردید. تحولات شگرف توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قرن بیستم با انقلاب مشروطه همزمان شد. چنانچه پوسته تمام فعل و انفعالات اجتماعی را از هم بشکافید، عامل اصلی جنگ اقتصادی بین کوخ نشینان و کاخ نشینان، رسیدن به سعادت بشری است. در این میان، کژ راهه ها و مدیریت کلان ناکارآمد در جامعه توسعه نیافته مدنی، اصل می شود و تاریخ در چنبره بازآفرینی اصلاحات و یافتن راه های اصلی هزینه های بسیار می دهد.

-در چهل سال انقلاب اسلامی، تقابل بین این مدعیان در جامعه هنوز در جریان است. ضربات مهلک باندهای اختلاس، ارتشاء و فساد نهادینه از سوی کاخ نشینان بر پیکره اقتصادی مملکت، هم زمان با اعمال تحریم نیروی خارجی، توسعه و ترقی زندگی کوخ نشینان را دستخوش چالش کرده است.

-عبور از این چالش بزرگ تاریخی توسط نیروی مردمی توانمند و مقاوم که از گردنه تحریم عظیم و بی سابقه نیروی خارجی و تخریب های اقتصادی عوامل داخلی  مملکت را مدیریت کنند، کاری دشوار و نیازمند درایت و  همبستگی ملی است.

-حیف است که این بحث کلان راهبردی را رها کنیم و به یکی از عوارض این شرایط به دندانپزشکی کشور بپردازیم. اما مجبوریم!
متاسفانه ما درگیر مشکلات این حرفه در همین چارچوب هستیم. از بحران دهه شصت دندانپزشکی و دهه هفتاد آن علی رغم زخمی شدن پیکر دندانپزشکی کشور عبور کردیم ولی هنوز ساختار مدنی تشکیلاتی در دندانپزشکی تثبیت نشده تا بتواند پایه های دموکراسی مردمی را برقرار کند. بهمین دلیل عوامل مداخله گر سیاسی و یا ضد دموکراسی با رانت دولتی حاکم می شوند و این فقط مختص دندانپزشکی نیست!

-نمودهای مختلف فعالیت های اجتماعی انجمن ها با دخالت مستقیم نیروهای وابسته دولتی با تفکر سیاسی انحصارطلب از هر جناح، موجب عدم مشارکت های جمعی می شود. این اشتباه بزرگ باعث شده که اکثریت به این نتیجه برسند که نمی توان در چنین شرایطی به عدالت مدنی و اجتماعی دست یابند. این همان دخالتی است که عده ای قبلاً تجربه کردند ولی متاسفانه هنوز این تجربه ادامه دارد. عوامل انحصار از هر جناحی با رانت دولتی و حضور حداقلی دندانپزشکان؛ با جوسازی و شانتاژ، خواسته های جریان شان را دیکته می کنند.

-ورود به چنین صحنه ای هزینه بر است که بخش اعظم آن تخریب اعتماد دندانپزشکان کشور است که بازسازی آن بسیار دشوار است. بخش دیگر هزینه هایی است که متوجه کسانی است که در صحنه مقاومت می کنند و می مانند. برای همین است که صحنه بسرعت از مردم خالی و وابستگان جناحی صحنه گردان می شوند.

-عده ای نمی پذیرند که دوران استفاده از اهرم دولت  و غیر آن برای تهدید و محدودیت اجتماع نهادهای مدنی دندانپزشکی مانند سایر اجتماعات دیگر کارساز نیست. ما در این دوران نمی خواستیم وارد چنین چالشی شویم و حتی از سال ها پیش خروج از صحنه درگیری های ناتمام صنفی گزینه اول بوده است.  اما چاره ای نیست! گریز از رقم زدن سرنوشت تاریخی نیست!

-انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اجرای قانون را از طریق مجاری، راه ها و محاکم حقوقی و قضایی را پذیرفته است. مجریان این اقدامات، اغلب با ساده اندیشی برخی با کینه و بغض شخصی و برخی بدون آگاهی و برخی با وابستگی جناحی با انجمن عمومی مقابله می کنند.

-ما برخلاف میل و اعتقاد مان برای دفاع از بخشی از مردم میهن مان ناخواسته وارد این چالش شده ایم. تمام عواقب و مسئولیت آن به گردن آنهایی است که نپذیرفتند دوران جریانات خودمحور و انحصارطلبانه، نقطه های پیدا و پنهان و حرکت های زهرآگین در مخالفت با گذار به جامعه مدنی سپری شده است. امروز باید به پیشواز گفتمان دموکراتیک و تمرین دموکراسی مدنی یعنی تشکیلات برای تقسیم اختیارات و قدرت روی آورد. این ضرورت درک آزادی است.

 دکتر باقر شهنی زاده

enlightened کلیه موارد قانونی، آئین نامه ها، اعلام مواضع ها

 

 
   1398/9/17 08:22


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.3/10 (تعداد آرا 67 نفر )

Curl error: Could not resolve host: pipes.yahoo.com
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما