پنجشنبه 06 آبان 1400

3 درصد مردم ایران سنگ کلیه دارند/۲۰ میلیون ایرانی فشار خون بالا دارند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: سنگ کلیه یک بیماری جدی در کشور و از شایع ترین دلایل مراجعه به اورژانس هاست. 3 درصد مردم ایران مبتلا به سنگ کلیه هستند که این رقم رتبه ایران را جزو بالاترین ها در این زمینه در دنیا قرار داده است.

رضا ملک زاده امروز در مراسم افتتاحیه هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با اعلام این خبر افزود: با توجه به شیوع سنگ کلیه در کشور و اینکه ابتلا به سنگ کلیه سبب آسیب به این عضو در مواردی از دست رفتن کلیه‌ها می‌شود و از سوی دیگر با وجود تربیت نیروی متخصص و فوق تخصصی در این رشته، مساله شناخت دلایل ابتلا به این قبیل سنگ‌ها و پیشگیری از آنها می‌بایست در دستورکار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: هر چند اجرای این طرح پژوهشی نیازمند بودجه چندین میلیاردی است، اما در صورتی که انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی و مرکز تحقیقات بیمارستان لبافی‌نژاد در این زمینه تمایل به انجام فعالیت های پژوهشی گسترده و دراز مدتی داشته باشند، وزارت بهداشت از طرح های پژوهشی در این حوزه حمایت می‌کند.

ملک زاده با اشاره به اینکه فشار خون یکی از دلایل ابتلا به بیماری نارسایی کلیه است، گفت: هم اینک 20 میلیون ایرانی به فشار خون مبتلا هستند که 10 میلیون نفر از آنان از بیماری خود خبر ندارند.

وی افزود: 5 میلیون نفر از افرادی که از فشار خون خود خبر دارند، نیز درمان درست نمی گیرند و دو و نیم میلیون نفر از افرادی هم که درمان می گیرند، فشار خونشان کنترل نمی شود که این امر با توجه به وضعیت نارسایی کلیه و بالا بودن آمار پیوندهای کلیه در کشور نیازمند مطالعه و بررسی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان ساخت: با توجه به دیگر عوارض فشار خون از قبیل ناراحتی های قلبی و مغزی می توان با انجام یک مطالعه در این زمینه و برنامه ریزی برای کنترل فشار خون در کشور 5 تا 10 سال به عمر مبتلایان به فشار خون افزود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش سرطان‌ها در کشور و اینکه دو سرطان شایع مربوط به سرطان مثانه و پروستات در حوزه رشته اورولوژی است و از سوی دیگر اهمیت بحث پیشگیری در این دو حوزه به ویژه سرطان مثانه، ضرورت انجام تحقیقات گروهی و طرح های بزرگ در زمینه پیدا کردن راه های پیشگیری به شدت احساس می‌شود.

ملک زاده تصریح کرد: با وجود تأکید مسئولان عالی رتبه کشور در زمینه حمایت از توسعه و پیشرفت علم و سرمایه گذاری در این حوزه، متأسفانه طی یک سال گذشته سرمایه گذاری در این حوزه به دلیل کمبود بودجه با چالش روبه‌رو شده است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه قرار بود 2.5 درصد از بودجه درآمد ناخالص ملی صرف تحقیقات شود که این رقم می‌بایست در سال آینده به 3 درصد می‌رسید؛ این در حالی است که امسال بودجه مذکور تنها 4 دهم درصد بوده است.


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: به جای 1011 هزار میلیارد بودجه در زمینه علم و فناوری 2 هزار و 300 میلیارد تومان تخصیص یافته که تنها 300 میلیارد آن به وزارت بهداشت تخصیص داده شده است.


وی با یادآوری اینکه یک سوم فعالیت‌های تحقیقاتی در وزارت بهداشت به ثبت می‌رسد، گفت: طی جلسات متعددی که با مسئولان داشتیم، سعی شد تا از طریق آمار و ارقام این مسأله را توجیه کنیم که توسعه و پیشرفت های علمی نیازمند توسعه زیرساخت‌هاست که این امر نیازمند بودجه است. همچنین با وجود فراهم بودن نیروی انسانی کافی در این زمینه آموزش و توسعه این نیرو ها نیز نیازمند بودجه است.

هفتمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران تا روز جمعه 11 مهر به کار خود ادامه می دهد.
 

منبع: ایرنا

گردآورنده: نیایش لوافیان

   1393/9/8 18:03


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.4/10 (تعداد آرا 60 نفر )