پنجشنبه 06 آبان 1400

۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه داروهای سرطان در سال گذشته

دبیر انجمن علمی کلینیکال انکولوژی گفت: سال 92، 8 هزار میلیارد تومان پول داروی کشور بوده است که از این میزان یک هزار و 200 میلیارد تومان برای سرطان بوده است.

احمد عامری در نشست خبری نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی با اشاره به  اینکه دستگاه‌های تولید کننده اشعه X یکی از منابع تولید سرطان هستند، گفت: برخی از این دستگاه‌ها مربوط به صد سال قبل هستند و به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌ایم دستگاه‌های پیشرفته را وارد کنیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش تکنولوژی رادیوتراپی اظهار داشت: این نوع درمان هزینه بالایی دارد و امیدواریم با تدابیری که در معاونت درمان اندیشیده می‌شود هزینه بیماران کاهش یابد.

دبیر انجمن علمی کلینیکال انکولوژی تصریح کرد: نکته بعدی در مورد هزینه داروها است؛ داروهای سرطان بسیار بسیار گران و اثربخشی آنها نیز محدود است؛ با برگزاری این کنگره‌ها درصدد هستیم تا میزان اثربخشی را به روز کنیم که پزشکان انتخاب صحیح‌تری داشته باشند.

وی ادامه داد: سرطان انواع و مراحل متفاوتی دارد که از نظر تشخیصی و نوع درمان نیز متفاوت است ضمن اینکه نوع داروها نیز ممکن است متفاوت باشد مثلاً در مورد سرطان پستان غیرپیشرفته باید بالای 25 میلیون تومان هزینه کرد.

این متخصص کلینیکال انکولوژی خاطرنشان کرد: سال 92، 8 هزار میلیارد تومان پول داروی کشور بوده است که از این میزان یک هزار و 200 میلیارد تومان برای سرطان بوده است.

بهرام مفید دبیر علمی نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی با تمجید از طرح تحول سلامت و کاهش هزینه‌های پرداختی از سوی مراجعان بستری، اظهار داشت: علاوه بر کاهش فرانشیز دولت، هزینه‌هایی برای بهبود فضای فیزیکی بیمارستان‌ها اعم از نقاشی، پرده و ملحفه در نظر گرفته است اما مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌ایم دستگاه‌های پیشرفته را وارد کنیم.

وی افزود: در حال وارد کردن دستگاه پیشرفته هستیم و معاونت درمان قول داده است که این دستگاه‌ها را تهیه کند از نظر درمانی سرعت ما سریع است اما با مشکلات غیردرمانی مواجهیم.

دبیر علمی نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی ادامه داد: رشته کلینیکال انکولوژی نیاز به فلوشیپ یا فوق تخصص دارد؛ از وزارتخانه می‌خواهیم ما را در این راستا یاری دهد همچنین از دکتر ضیایی معاون وزیر خواسته‌ایم تا در کنگره حضور یابد و به احتمال زیاد دکتر آقاجانی معاونت درمان نیز تشریف خواهند آورد.

منبع: فارس

گردآورنده: نیایش لوافیان

   1393/6/24 10:22


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5/10 (تعداد آرا 61 نفر )