پنجشنبه 06 آبان 1400

گسترش دانشگاه های نسل سوم در دستور کار وزارت بهداشت

قائم مقام معاونت بهداشت و رییس مرکز مدیریت شبکه با بیان اینکه سالمندان عصاره تجربه یک عمر هستند، گفت: با توجه به تجربه موفق دانشگاه نسل سوم در استان سیستان و بلوچستان و استقبال بی نظیر سالمندان، گسترش دانشگاه های نسل سوم در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.

«ناصر کلانتری»، در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت با بیان اینکه یکی از مهمترین کارکردهای سازمان های مردم نهاد این است که سرمایه های اجتماعی را در مسیر توسعه کشور به کار گیرند، افزود: یکی از برنامه هایی که وزارت بهداشت، در دستور کار دارد، دانشگاه نسل سوم است که این دانشگاه یک دوره یک تا دو ماه است که ابتدا به صورت ظاهری از سالمندان امتحان گرفته می شود و پس از شرکت در دوره های آموزشی و قبولی در امتحان، گواهی به آنها ارائه می شود.

وی اضافه کرد:در این دانشگاه تعدادی از مسائل زندگی از قبیل ارتباط با اعضای خانواده و مهارت های خاص در این زمینه مطرح می شود که پس از پایان دوره سالمندانی که قبل از حضور در دوره گوشه گیر بودند اکنون به نحو چشمگیری وارد جامعه شده اند.

کلانتری ادامه داد: البته اگر بتوان از تجربه سالمندان در امور مربوط یک سازمان خاص در یک برنامه ویژه استفاده کرد،خیلی موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی از گرفتاری های جوامع اینست که به گروه سالمندان رسیدگی نمی شود و این امر منجر به گوشه گیری و خروج این افراد از جامعه و فعالیت های روزمره شده است، ادامه داد: یکی از فعالیت های سازمان های مردم نهاد اینست که یک نوع تحرک و گردهمایی همچون برنامه های پیاده روی و حضور در طبیعت که بسیار در تقویت روحیه سالمندان موثر است، انجام دهند.

این مقام مسوول در ادامه بیان کرد: فعالیت سازمان های مردم نهاد در دهه 70 بیشتر شد و عمدتا در مسائل سالمندان و در راستای بهره گیری از تجربیات آنان برای مسائل ملی، ایجاد انگیزه و افزایش روحیه فعالیت می کنند.

قائم مقام معاونت بهداشت و رییس مرکز مدیریت شبکه اظهار کرد: هدف این است که سالمندان را در این دوره سنی سرحال، سرزنده و شاداب نگه داریم. از این رو تلاش داریم تا دانشگاه نسل سوم را گسترش داده و در حال برنامه ریزی برای تامین طرح در سراسر کشور است.

منبع: ایرنا

گردآورنده: نیایش لوافیان

   1393/7/16 09:46


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5/10 (تعداد آرا 68 نفر )