سه شنبه 21 مرداد 1399

نشست هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران و شورای سرپرستی استان خراسان رضوی (مشهد )

 

نشست هیـات مدیره انجمن دندانپزشـکان عمـومی ایران و شـورای سـرپرسـتی
استـان خراسـان رضـوی (مشهـد )

جمـعه 12 مهـرمـاه 1398

 
 روز جمعه 12 مهر ماه 1398 بدنبال دعوت انجمن دندانپزشکان عمومی ایران (مرکز) از شورای سرپرستی استان خراسان رضوی جلسه ای با حضور : دکتر باقر شهنی زاده و همکاران شورای سرپرستی: دکتر محمد علی‌جلالیان(رئیس)، دکتر مریم جعفریان (نایب رئیس) و دکتر مریم رحمانی (خزانه‌دار )، دکتر وحید ولایتی و دکتر سهیلا حدادی ( از اعضاء هیات مدیره شورای سرپرستی) ، دکتر غلامرضا سیفی راد عضو شورای مشاوران اجرایی و عضوکمیته کشوری شهرستان ها و اعضاء کادر انجمن مرکز دکتر شکوفه شیراندشت،  دکتر مارال قربان زاده، دکتر صدیقه امجدی ، دکتر اسماعیل ضابطی، و دکتر علی وارسته جلسه ای برگزار شد. این جلسه سه ساعت بطول انجامید.
آقای دکتر شهنی زاده : مشهد از نظر فعالیت یکی از شکوفاترین شعب ما در سطح کشور بوده است . من خوشحالم  از دوستانی که کار کردند و همه تنش ها را با سعه صدر از سر گذراندند و امروز وارد مرحله جدیدی از رویکرد مدنی شده اند.
  اصل توسعه مدنی دندانپزشکی متشکل شدن بیشتر از نظر صنفی و آموزش بیشتر از نظر علمی است.  ارتباطات اجتماعی برای منافع مردم مانند بیمه درمانی دندانپزشکی برای مردم و دندانپزشک، که دندانپزشکان هم از آن بهره مند شوند، تاکید بر بهداشت و پیشگیری، از اهم نیازهای حرفه ای است. برای اینکه در محیط اطراف مان بتوانیم تغییر ایجاد کنیم باید قدرت اجتماعی داشته باشیم و اگر ما برای مردم کار کنیم مردم به ما قدرت می دهند .
با توجه به فعالیت ها و زحماتی که کشیده شده بحث فعال و انتقاد از خود و دیگران را داشته باشیم. در مشهد گروه های که با ما مخالفت کردند اغلب دوستان خودمان هستند. که باید امروز دیگر به این وحدانیت و اعتقاد مشترک رسیده باشیم که اصل حمایت از کسانی است که داوطلبانه، ایثاگرانه در چهار چوب قانون کار می کنند، مهم است و انتقادها هم موتور محرک هر جریانی است.
آقای دکتر غلامرضا سیفی راد: با تشکر از دعوت آقای دکتر شهنی زاده
واقعیت این است زمانیکه فارغ التحصیل شدیم، باتوجه به عِرقی که برای صنف مان داشتیم و آقای دکتر شهنی زاده با همکاران در تهران انجمن عمومی را راه اندازی کردند  ما هم به این فکر افتادیم که در مشهد  شعبه انجمن را فعال کنیم و به همین خاطر تعدادی از دندانپزشکان را که در این زمینه علاقه مند بودند گرد هم آمدیم  و انتخابات انجمن عمومی را انجام دادیم، مشکلات فراوانی داشتیم و سعی می شد با عناوین مختلف ما را به منافق،وحدت شکن وغیره متهم کنند وکارشکنی میکردند.درکنار این مسائل مشکلات مالی خود قصه دیگری بود.
دوره ای که ما بودیم به هیچ وجه قابل مقایسه با این دوره فعلی نبود بخاطر اینکه در تمام طول دوره هایی که من در انجمن مشهد مسئولیت داشتم تهران به ما پیشنهاد استاد و برگزاری دوره ها را ندادند تمام دوره هاراخودمان با ایجاد ارتباط با اساتید برگزار میکردیم وکمک های تهران به ما در نازلترین سطوح بود، اما بعدها آقای دکتر شهنی زاده چند بار پیشنهاد دوره ها را دادند  که دیگر فرصت انجام آن پیش نیامد. ما به سهم خودمان با تمام اخلاص آن چه درتوان داشتیم برای انجمن کار کردیم.
در حال حاضر خوشبختانه شعبه مشهد فعالیت خیلی خوبی دارد و یکی از مسائلی که وجود دارد بحث انتخابات است و ایرادی که برای شعبه مشهد وجود دارد همین مسئله انتخابات است و در این مدت شما واقعا خوش درخشیدید ولی بحث انتخابات حتما باید انجام شود.
دکتر مریم رحمانی: فعالیت های علمی که در این مدت داشتیم  و اساتیدی که از تهران آوردیم سه دوره جامع زیبایی، یک دوره جامع ایمپلنت، و یک دوره جامع اندو ، یک دوره دو روزه لیزر ، دو دوره سینوس لیفت GBR ، یک دوره اکلوژن، یک دوره رادیولوژِ ی، یک دوره دو روزه کامپوزت  پرسلن ، یک دوره دو روزه پرسلن لامینیت، دو دوره CL، دو دوره احیاء قلبی ریوی (CPR)  و یک دوره  بازآموزی اندو  که در کل 17 برنامه اجرا کردیم . و چند برنامه هم در مشهد پیش رو داریم  .
دکتر مریم جعفریان : من از شما بخاطر تشکیل این جلسه و تمام همکاران که در این جلسه حضور دارند و همینطور از آقای دکتر سیفی‌راد تشکر می کنم.  انجمن عمومی مشهد جایگاهی برای دندانپزشک عمومی درست کرده است و همیشه می گویم که شناسنامه کاری ما انجمن عمومی است و در دوره دوم که من هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران شعبه خراسان بودم درمحل تعاونی دندانپزشکان استان خراسان با هیت مدیره آن جلسات مشترک داشتیم و سه سال تمام می گفتند که انجمن عمومی نباید باشد و دوتا انجمن باید یکی شوند و لی چون انجمن های تخصصی وجود دارد بنابراین لازم است که انجمن عمومی هم وجود داشته باشد.
علیرغم هجمه زیادی که وجود داشت و فشارهای نظام پزشکی و ...  با همه اینها ایستادگی و مقاومت کردیم و چون مشکلات مالی داشتیم دوره ها را اوایل در هتل برگزار می کردیم . اولین دوره ای را که برگزار کردیم حدود 53 نفر ثبت نام کردند. خداروشکر ما الان خیلی موفق هستیم و همکاران خیلی از ما حمایت می کنند .
در ماه جلساتی را با خانم دکتر های دندانپزشک گذاشتیم و یک گروه 134 نفره برای بانوان دندانپزشک که مسائل خاص خودشان را دارند درست کردیم و خیلی استقبال کردند. کمیته فرهنگی، هنری ادبی درست کردیم که در آن هنرمندان دندانپزشک حضور می یابند. سه نمایشگاه هنری و نقاشی گذاشتیم که اولین آن در محل انجمن با استقبال شدید همکاران برگزار شد و نمایشگاه دوم در کنگره اندو  و سومین نمایشگاه که در تهران هتل المپیک برگزار شد.
کمیته نیکو کاری در دو برنامه دو روزه پنجشنبه و جمعه در روستاهای اطراف مشهد با برنامه ای در مدرسه شبانه روزی پسران  برگزار کردیم و چند تا کلینک اجاره کردیم و آقای دکتر سیفی راد هم ما را همراهی کردند و در آنجا نماینده امام جمعه تربت و مرکز بهداشت  به ما تبریک گفتند که چه کار  بزرگی انجام دادید. و بیش از 14 دندانپزشک و 6 متخصص بودند . برنامه دوم هم سال بعد در همان روستا، کار مدرسه شبانه روزی دوباره پیگیری شد. و با استقبال بسیار زیادی روبرو شد.
دکتر محمد علی جلالیان : بعد از فارغ التحصیلی سال 58 به عضویت جامعه دندانپزشکی ایران در آمدم بعد از تشکیل شرکت تعاونی  دندانپزشکان  ایران به مدیر عاملی آقای دکتر طاهریان به عضویت آن در آمدم، عضویت در جامعه دندانپزشکی و انجمن دندانپزشکی ایران و شرکت تعاونی تا امروز ادامه دارد و چند سال عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران در خراسان بودم که توسط دبیر جامعه مرکز آقای دکتر خامسی و دبیر جامعه دندانپزشک خراسان آقای دکتر شمس مورد تشویق قرار گرفتم. از آغاز تشکیل شرکت تعاونی دندانپزشکان خراسان عضو شدم 17 سال عضو هیات مدیره ، یک دوره رییس  هیات مدیره شرکت تعاونی مشهد شدم در زمان تصدی ریاست هیات مدیره تعاونی از اعضا نظرخواهی نمودم آیا موافق حضور انجمن عمومی در سالن شرکت تعاونی هستند یا خیر ؟ اکثراً جواب منفی بود . علیرغم اینکه خودم عضو انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بودم . نامه محترمانه ای به رییس هیات مدیره وقت انجمن عمومی نوشتم که این سالن متعلق به تعاونی است و بنفع تعاونی و هم بنفع انجمن عمومی است که سالن تعاونی را تخلیه نمایند و مثل انجمن دندانپزشکی ایران در نظام پزشکی مستقر شوند. البته انجمن عمومی در تعاونی ماند و به فعالیت خود ادامه داد. تا اینکه اتفاقات خاصی در سال های  95 و 96 رخ داد و بنده از سوی رییس هیات مدیره  محترم انجمن دندانپزشکان عمومی ایران جناب آقای دکتر شهنی زاده به عنوان  خزانه دار شورای سرپرستی انتخاب شدم
حال زمان را مناسب یافتم و با همفکری همکاران پر تلاش ام  خانم دکتر مریم جعفریان ، خانم دکتر مریم رحمانی ، خانم دکتر افسون ناظران، خانم دکتر افسانه خیراله پور و آقای دکتر احسان اعزاز در محل جدید با راهنمایی ها و حمایت های بی دریغ مدیریت محترم مرکز جناب دکتر شهنی زاده مستقر شدیم و محل را تجهیز نموده و قابل بهره برداری ساختیم و دوره های آموزشی را در این محل برگزار نموده و می نماییم.
 جای شکر و سپاس فروان دارد از همه دندانپزشکان بویژه مدیریت محترم انجمن مرکز
دکتر باقر شهنی زاده: باید سعی شود که یک مکانی را برای محل انجمن خریداری کنید . انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با برگزاری دوره ها می تواند توانایی همکاران دندانپزشک عمومی را بالا ببرد و می توانند در صحنه علمی و صنفی بمانند. ما مبتکر برنامه ها و آموزش ایمپلنت شدیم و موفق بودیم و دندانپزشک عمومی اینگونه در صحنه ماند . من اعتقاد دارم به مردم اگر اطمینان کنیم موفق می شویم .
 اعتقاد دارم باید شعب شهرستانی خیلی قوی باشند . حقوق مدنی عبارتست از اختیارتی است که شما یا قانون و آیین نامه به شما می‌دهند و در قبال آن کمیته های مختلف را باید تعیین کنید و به دیگران اجازه دهید که در این عرصه ها کار کنند. بر خلاف میل‌اش جنگ می‌کند ولی در اولین فرصت باید به صلح پایدار با حفظ منافع برسد. و در صلح و فضای باز و دموکراتیک (تقسیم کار) است که انسان می تواند ارزش هایش را نشان دهد . کمیته های اجرایی، فرهنگی ،هنری ، خدماتی، صنفی  و علمی تقسیم بندی داشته باشید، با این تقسیمات کار انجمن رشد و گسترش می یابد.
دکتر غلامرضا سیفی راد: سازمان نظام پزشکی هیچ ربطی به انجمن ندارند و من نامه نوشتم ما NGO  هستیم و شما هم همینطور و حق دخالت در کار ما را ندارید و سازمان نظام پزشکی حق دخالت در کار انجمن ها را ندارند .
دکتر اسماعیل ضابطی: اکنون ما انجمن صنفی داریم و تحت پوشش وزارت کشور هستیم وزارت کشوردر اختیاراتش نمی تواند انجمن را منحل کند چون فقط یک رای دارد  باید نماینده دادستانی، نماینده مجلس و نماینده وزارت کشور با هم هم‌نظر شوند اکنون با تصویب مجلس انجمن های صنفی را وزارت کشور نمی تواند منحل کند بلکه باید دادگاه حکم بدهد. در انجمن های علمی هم باید قانون حکم کند نه یک عده ای برای خودش در کمیسیون اختیارات شان را هر روز بیشتر کنند انجمن های علمی هم باید در دادگاه حکم برکناری یا انحلال صادر شود. آیین نامه‌ها باید اصلاح شود.
دکتر باقر شهنی زاده: انجمن من جایگاهی دارد که به نفع منافع صنفی  است و همکاران  باید از انجمن حمایت کنند مثلا انجمن که برای مسائل مالیات در دارایی و بیمه تلاش می کند به نفع همه است. دوره های را که برگزار می کنیم عده ای که شرکت می کنند یک ماهیت وجودی برای فعالیت انجمن است .
دکتر غلامرضا سیفی راد: حق عضویت حتما برای انجمن باید گرفته شود و برای افراد تعریف شود که به عنوان عضو انجمن که در اداره انجمن شرکت کنند. ولی باید شرایطی و مزایای هم داشته باشد. انجمن تنها جایی است که می تواند از شما دفاع کند و موجبات انجام فعالیت های علمی و صنفی را فراهم کند  و جایی است که افراد در آن احساس همبستگی می کنند .
دکتر باقر شهنی زاده : دیوان عدالت اداری به ما رای داده است که به فعالیت ادامه دهیم تا زمانیکه رسیدگی به نتایج انتخابات رسیدگی شود. وزارت بهداشت تمکین نکرد که ما بتوانیم کنگره را برگزار نماییم. ما در دیوان عدالت اداری منتتظر رای هستیم. وزارت بهداشت اعلام کرده هیات مدیره برکنار هستند و انتخابات را برگزار می‌کنند. این خلاف است بالاخره این بی قانونی یک جایی تبعات سنگین خود را خواهد داشت.
اساسنامه جدید صنفی در مجلس تصویب شده است انحلال انجمن ها و برکناری هیأت مدیره‌ها از حوزه اختیار دولت خارج شده است و به دادگاه داده شده است. هیچ انجمنی بدون مجوز وزارت کشور نمی تواند کار کند به تمام انجمن های صنفی مجوز علمی داده شده است.  ما باید تمام تلاش مان را بکنیم که مسئله علمی انجمن حل شود.
در مشهد همکاران فعالی هستند و توانایی های زیادی از خودشان نشان دادند و کارها را پیش بردند شما با انجمن دندانپزشکی ایران، سازمان نظام پزشکی ، انجمن پزشکان عمومی ، یا انجمن پوست مشهد با هرکسی می توانید جلسه مشترک بگذارید.
 این جلسه با انعقاد برنامه‌های مختلف علمی و صنفی  و طراحی تشکیلات بزرگ با تفاهم و همکاری مشترک به پایان رسید.
   1398/7/28 09:07


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما