جمعه 09 خرداد 1399

نخبگانی که چشم‌به راه وزیر بهداشت ماندند/ المپیاد از نگاه دانشجویان

مراسم اختتامیه المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی به دلیل تأخیر در آغاز، اعتراض حضار را برانگیخت. نخبگان پزشکی تا پایان مراسم چشم به‌راه وزیر بهداشت بودند و حتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم به عنوان میزبان به مراسم نیامد.

ششمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور با رقابت 514 دانشجو طی روزهای 15 تا 19 شهریور در تهران برگزار شد.

این المپیاد علمی که هم‌رده با المپیادهای مهم علمی در سطح کشور است به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران و همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی 4 روز برگزار و مراسم اختتامیه آن در برج میلاد تهران برپا شد.

 23 دوره المپیاد علمی در رشته های مختلف به طور کلی در دنیا برگزار می‌شود که المپیاد علمی پزشکی نیز یکی از آنهاست که دانشجویان علوم پزشکی کشور ما نیز به جمع آنها پیوسته اند البته به گفته مسئولان امر به دلیل اینکه این المپیاد شیوه‌های جدید علمی را به کار گرفته منحصر به فرد شده است.

در این دوره از رقابت‌ها 210 نفر حائز رتبه شده و مدال گرفتند و نکته متفاوت این المپیاد با سال‌های گذشته مدال‌های رنگین طلا، نقره و برنز است که به برترین‌ها داده شد. همچنین گواهینامه شرکت در المپیاد نیز به این افراد اعطا شد.

این المپیاد در حیطه‌های مختلف استدلال بالینی، مدیریت نظام سلامت، تفکر علمی در علوم پایه و موضوعات جدیدی مانند هنر و جلوه‌های هنری با حضور 514 نفر از 53 دانشگاه علوم پزشکی کشور شامل 274 نفر زن و 241 نفر مرد برپا شد.

مراسم اختتامیه این المپیاد در حالی در برج میلاد تهران برپا شد که در ابتدای مراسم با تاخیر دو ساعت و نیم آغاز شد. این موضوع اعتراض داوطلبان و برگزیدگان المپیاد را برانگیخت به طوری که سه بار پیاپی شروع به دست زدن کردند تا به نوعی اعتراض خود را به مسئولان اجراکننده نشان دهند.

شرکت‌کنندگان در این المپیاد که از شهرها و دانشگاه‌های مختلف علوم پزشکی به تهران آمده بودند چون در روز اختتامیه بود به همراه ساک و چمدان‌های خود به برج میلاد آمده بودند تا پس از آن به شهرهای خود بازگردند.

نخبگان علوم پزشکی که از این پس می‌توانند پس از دریافت مدال از المپیاد علمی از تسهیلات عمومی نخبگان کشور برخوردار شوند چشم‌ انتظار وزیر بهداشت ماندند اما وزیر به دلیل برگزاری جلسه هیات دولت نتوانست خود را به آنها برساند و این نخبگان مدال‌های خود را از دست مسئولان دیگری گرفتند.

نکته جالب آنکه حتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران که به عنوان دانشگاه میزبان باید در مراسم حضور می‌یافت به مراسم نیامد.

در حین برگزاری این مراسم با برخی از برگزیدگان المپیاد علمی علوم پزشکی به گفت‌وگو نشستیم که برخی از آنها از شرایط اسکان و خوابگاهی که برایشان در نظر گرفته شده بود اعلام رضایت می‌کردند آنها در دو خوابگاه الزهرا و امام حسن(س) مستقر شده بودند، اما به زمان کوتاه آزمون که نسبت به دوره قبلی کمتر شده بود و مناسب نبودن برخی از سوالات مانند سوالات استدلال بالینی معترض شده بودند.

یکی از این نخبگان گفت: روز اولی که به تهران آمدیم هماهنگی و مدیریت خوبی وجود نداشت اما بعد در خوابگاه شرایط خوبی برقرار شد با این حال برنامه‌ریزی در مورد اینکه یک جدول زمانبندی در اختیار ما گذاشته شود و بدانیم که برنامه کاریمان چیست وجود نداشت.

یکی دیگر از برگزیدگان می‌گفت از نظر کیفی المپیاد بهتر شده بود اما به نظر ناعادلانه است بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ 1، 2 و 3 نابرابری وجود دارد چرا که اساتید دانشگاه‌های تیپ 1 طراح سوالند و دانش‌جویان آنها با این گونه سوالات آشنا هستند و می‌دانند که چگونه بنویسند اما ما به زحمت به سوالات پاسخ دادیم.

دانشجویی دیگر می‌گفت: جالب است که هر سال که دانشگاهی میزبان المپیاد می‌شود بیشترین رتبه و برگزیده از آن دانشگاه است این بی‌عدالتی است.

برگزیده دیگری در این المپیاد می‌گفت: چیزی که از این المپیاد مهمتر است کاربردی شدن موضوعات است چیزی که در سال‌های گذشته به دست نیامده است. البته با برگزاری چنین آزمونی با مسائل روز آشنا شدیم اما انتخاب سه نفر در هر حیطه کم است.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان المپیاد علمی دانشجویان علوم می‌گوید: سوالات خوب و متنوع بود اما به نسبت سال‌های گذشته زمان پاسخگویی به سوالات 20 درصد کمتر شده بود همچنین برنامه تفریحی در حاشیه برگزاری این المپیاد نداشتیم فقط فرصت تماشای برج میلاد را داشتیم در حالی که انتظار ما این بود که موزه‌گردی و دیدن اماکن تفریحی و تاریخی را هم داشته باشیم.

دانشجوی دیگر می‌گفت: سال‌های گذشته که رتبه‌بندی برای برترین‌ها تعیین شده بود بهتر بود. دادن مدال انگیزه را کمتر می‌کند چرا که 50 درصد از شرکت‌کنندگان مدال گرفتند. همه چیز خوب بود اما نسبت به دوره‌های قبلی مدیریت مراسم ضعیف تر بود و جا داشت که مسئولان نسبت به تأخیر پیش آمده در اجرای این مراسم از دانشجویان عذرخواهی می‌کردند.

المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور در بنیاد ملی نخبگان به رسمیت شناخته می شوند. روز گذشته وزیر بهداشت برای تصویب آن، نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده است تا در اسناد بالادستی قرار گیرد.

 مراسم اختتامیه ششمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی پس از رقابت 4 روزه به کار خود پایان داد.

منبع: فارس

گردآورنده: نیایش لوافیان

   1393/6/23 13:03


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
اطلاع رسانی دندانپزشکی


Curl error: Could not resolve host: pipes.yahoo.com
خبرنامه الکترونیک
درج لینک ما