پنجشنبه 06 آبان 1400

بیست و پنحمین جلسه کمیته راهبردی (صنفی) انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


بیست و پنحمین جلسه کمیته راهبردی (صنفی)
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
مورخ 98/08/03 
بیست و پنجمین جلسه کمیته راهبردی (صنفی) انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در تاریخ 98/08/03 با حضور: دکتر باقر شهنی زاده، دکتر شکوفه شیراندشت، دکتر صدیقه امجدی، دکتر آیرج کی پور، دکتر علی سیدین، دکتر میرجبار ارجمند و دکتر سارا رمضانیان تشکیل شد و مباحث گوناگون مطرح شد:

موضوع پایانه فروشگاهی و ثبت آن در سامانه مالیاتی و نصب آن  در مطب بدون حمایت سازمان نظام پزشکی و رها شدن طیف عظیم گروه پزشکی در کارزار مالیاتی از تب و تاب افتاد و به مطالبات دیگری فروخفته از بخشی از مردم تبدیل شد. در این میان مراجع قضایی که محل بررسی شکایت بودند مرجع رسیدگی شدند و نهایتا دیوان عدالت اداری به عنوان ملجا و پناه اعمال قانون از سوی شاکیان انتخاب شد. دیوان عدالت اداری نمی تواند قانون را دادرسی و باطل یا لغو کند بلکه تفسیرها، آئین نامه ها و عملکرد بخش های دولتی در تمام وزارتخانه ها، شهرداری ها، تأمین اجتماعی و ... در تطابق دادن با قانون رسیدگی می کند.

چون بند "ی" تبصره 6 قانون بودجه سال 1398 بر نصب و ثبت پایانه فروشگاهی در سامانه سازمان دارایی الزام دارد نمی توان قانون آن را حذف کرد، هرچند برای یکسال اعتبار دارد. در این میان سازمان نظام پزشکی رشت و برخی همکاران دندانپزشک و گروه پزشکی در شکایت به دیوان عدالت اداری، توافق نامه مالیاتی بین سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی را خلاف قانون دانسته و تقاضای ابطال این تفاهم نامه را کرده اند.

برخی از ایرادات دیگر پایانه، فروشگاهی شکلی است و ماهوی نبوده است. بحث ماهوی آن شریک شدن دارایی در درآمد و نه اینکه مالیات از مأخذ سود دریافت کند که یکی از چالش ها این است و موضوع پرینت کارتخوان به بیمار که احتمال تعرفه گذاری مطرح است و 2%  جریمه از کل درآمد همه غیراصولی و غیرمتعارف است. زمانبندی و اعمال نظر فقط برای گروه پزشکی خود مزید بر علت بوده است؟ بند "ک" بند 6 نیز در اجباری کردن ده درصد از درآمد هر پزشک دردرمانگاه ها نیز محل دعوی است.

پرسش این است که رئیس کل سازمان نظام پزشکی آیا باید به عنوان مدافع صنفی گروه پزشکی در این میان با حضور در مجلس شورای اسلامی باید وارد چالش می شد و یا از طریق نماینده پارلمانی در کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجلس رایزنی می کرد. در این میان یا اینکه مسامحه شده و یا موافق این طرح بوده است!

در مورد اعتراض به پایانه فروشگاهی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در سال 1397 در تاریخ 97/11/06 یک طومار اعتراض با امضاء الکترونیک 4574 همکار دندانپزشک، تسلیم رئیس کمیسیون بهداشت و رئیس کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی کرده است. رئیس هیأت مدیره همراه با هیأتی برای پیگیری موضوع در مجلس شورای اسلامی هم با کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم رئیس کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه ملاقات کرده و حضور یافتند.
   1398/9/14 11:43


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* مطلب پیشنهادی :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.2/10 (تعداد آرا 59 نفر )